Podle čeho vybrat a jak zapojit domovní zvonek
Při výběru a zapojení domovního zvonku je nejdůležitější vědět, jaké napětí je ve zvonkovém obvodu.
Většinou se jedná o 8 Vstř. (označení zvonků písmenem T: xxT-číselný kód), které je dodáváno z centrálního rozvodu přes zvonkový transformátor v rozvaděči (panelové domy, klasická městská zástavba, většina rodinných domů). V této variantě postačí použít i obyčejný typ zvonkového tlačítka.
Druhé, méně používané napětí pro funkci domovních zvonků je 230V. Toto je odebírané z rozvodné sítě. (Označení zvonků písmenem S: xxS-číselný kód). U této možnosti je v celém okruhu tzn. vedení, zvonek a zvonkové tlačítko toto napětí a je třeba brát na zřetel i otázku bezpečnosti a s tím související správný výběr zvonkového tlačítka. Při jeho poškození se totiž toto napětí objeví přímo na svorkách tlačítka.
U zvonků s označením GNU neno DNU se jedná o univerzální napětí. Tyto typy fungují na jakékoliv napětí v tomto rozsahu a je použito pouze pro spínání zvonění. Samostatná melodie je napájena z vnitřních baterií.
Pro všechny varianty napětí je vhodné zvonkové tlačítko typ PDJ-213 / PDJ-213P, které je možné instalovat také v místě s nepříznivými povětrnostními podmínkami (venkovní prostory, vstupní branka.... Tlačítko je provedeno v krytí IP-44. Pokud instalujete tlačítko u vstupní branky, je vhodné umístit jej pod stříšku nebo jinak chránit především před deštěm.
Všechny zvonky, které naleznete v naší nabídce, se zapojují přímo do svorkovnice, která je umístěna uvnitř výrobku po demontáži ozdobného krytu. Na polaritě vodičů, které budou vždy dva nezáleží.
Hlasitost : Nejhlasitější a pro lidské vnímání zvuku nejintenzivnější jsou typy ELEKTROMECHANICKÉ. Gongy či typy elektronické a melodické, nejsou tak intenzivní, ale do domácí použití je jejich intenzita zcela dostačující. Při požadavku na intenzivní zvonění lze doporučit ŠKOLNÍ zvonek.
Regulace hlasitosti : U většiny zvonků jde regulovat hlasitost zvonění. Elektromechanické typy se regulují pootočením chromované misky. Elektronické typy se regulují pootočením potenciometru uvnitř pod krytem. Gongy klasické a trubkové se regulovat nedají.
Vyberte si z naší nabídky : do E-shopu
domovní zvonky
a jejich rozdělení
Domovní zvonky můžeme rozdělit především na drátové a bezdrátové. Volba závisí především na tom, jestli již máte v domě nebo v bytě drátovou instalalci. Pokud máte je pravdopodobně rozumné tuto instalaci využít a pořídit si zvonek drátový. Bezdrátový zvonek použijete především tam, kde žádná instalace není nebo je nefunkční a nemůžete nebo nechcete ji (v tuto chvíli) opravovat. Důležitá je také informace jestli máte instalaci na 8 nebo 230V. Většinou je zvonková instalace na 8V, v případě, že máte instalaci na 230 V a zvonek na 8 V, je nutné použít zvonkové trafo. V nabídce jsou ovšem také zvonky na 230V.
Drátové zvonky můžeme dále rozdělit podle způsobu zvonění na zvonky a gongy a to elektronické a elektreomechanické. Tady už je volba čistě na Vás, co se Vám líbí. Gongy vydávají klasický zvuk "bim bam", zvonky pak "drnčí". Elektromechanické gongy vytváření zvuk zvonění pomocí elektrického proudu, u trubkových gongů elektrický proud pouze spustí mechanismus, který vytváří zvuk zvonění mechanicky úderem do volně visících kovových trubek. Tento zvuk lze přirovnat ke zvukům odbíjejících hodin. Trubkové gongy jsou velmi elegantní klasické zvonky, které lahodí nejen uchu, ale i oku. Elektreomechanické gongy jsou modernějším provedením často s volbou vyzváněcí melodie.
Samostatnou kategorií jsou zvonky pro umístšní na DIN lištu.
Bezdrátové zvonky je možné napájet bateriemi nebo prostřednictvím síťové zásuvky. Do této kategorie patří velice oblíbený zvonek "Bulik".
Klasické zvonky dnes nabízejí volby zvonění nebo třeba možnost nahrát si melodii vlastní. Touto vlastní melodií může být třeba věta "Máme návštěvu" např.
V naší nabídce najdete také zvonek ve stylu retro, propracovaný recepční zvonek, velice elegantní zvonek vyrobený ze dřeva a mosazi "Mulino". Školám nabízíme dvě provedení školního zvonku.
V nabídce nechybí ani zvonková tlačítka. Na trhu najdete zvonková tlačitka klasická plastová s prostorem pro jmenovku, ale také mnohem luxusnější tlačítka mosazná nebo z litého kamene.
Napětí a proud kolísá
„Mžourá“ vám žárovka? Starý televizor má zúžený obraz? Plotýnka nehřeje? S tím už si pravděpodobně sami neporadíte. Je potřeba zkontaktovat odborníka.
Vypadla jen jedna fáze – pozor na motory!
Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přesto že daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory – např. vodárnu, čerpadlo atd…. HROZÍ JEJICH SPÁLENÍ!
Nejde Vám proud
Zjistěte, zda je problém jen u vás, nebo ho mají i sousedé.
Pokud nejde i sousedům, volejte na linku STE nebo PRE.
Pokud je problém s elektřinou jen u vás, podívejte se, kde máte jističe a zda jsou všechny v poloze nahoru….
Příčiny vypadnutí jističů jsou různé: např.
- prosté přetížení
- spustili jste současně více spotřebičů s vyšším odběrem
- Přes prasklou žárovku
- Až po závažné a nebezpečné situace, jako je zkrat…
Jističe jsou v pořádku, sousedům proud jde, vám však stále ne
na domě máte ještě hlavní jistič – podívejte se tam
máte zaplacené účty za elektřinu? Pokud si nejste jisti, volejte na linku STE nebo PRE.